Na kávovo-čajovo-čokoládovej vlne.

Víkend 18.-19.11. 2017 bol sviatkom kávičkárov, čajíčkárov a milovníkov čokolády. V bratislavskom Lamači, v nákupnom centre BORY MALL, to opäť „vrelo“. Po roku mohli fanúšikovia spomínaných pochutín navštíviť Festival KÁVA • ČAJ • ČOKOLÁDA a ukojiť všetky svoje zmysly.


Zrak bol v hlavnej úlohe nielen pri pohľade na ponúkaný sortiment viac ako päťdesiatich vystavovateľov, ale aj pri sprievodnom programe – prezentáciách, prednáškach, či cestovateľskom kine so spoznávaním exotických krajín, kde pestujú kávovníky, kakaovníky alebo čajovníky.


Čuch ste počas Festivalu zapájali neustále. Neuveriteľné vône čajov, vyhľadávané arómy čokolád, zákuskov a iných sladkostí vás obklopovali na celej výstavnej ploche. Samozrejme, medzi návštevníkmi boli aj takí, ktorí na Festival neprišli cielene, no pri prechádzkach nákupným centrom BORY MALL ich do kolotoča diania stiahla úžasná vôňa priamo na námestí pražených kávovníkových zŕn.


A čo chuť? Tá bola asi najdominantnejším zmyslom celého Festivalu. Veď viete, ani kávy, ani čaje a ani čokolády nechutia všetky rovnako. Bola to výzva na celý deň – poprechádzať všetky stánky, popýtať sa vystavovateľov na obsah, ingrediencie, príchute, spôsoby príprav … ochutnať a hlavne vybrať to čo si zoberiete so sebou domov alebo ako darček pre svoju rodinu, priateľov známych či partnerov.


Ak si myslíte že na Festivale vôní a chutí, boli ďalšie zmysly nevyužité, ste na omyle ;-)
Zapojili sme veru aj tie. Áno, aj sluch bol potrebný. Ak ste si chceli so sebou odniesť okrem balíčkov káv, čajov alebo tabuliek či figúrok z čokolád aj zaujímavé, pre viacerých nové a dovtedy nepoznané informácie, uši ste museli mať stále v strehu ;-)
Atraktívne rozprávanie o káve, čaji, čokoláde a ostatných dobrotách bolo možné zachytiť nielen pri stánkoch vystavovateľov, ale aj priamo na pódiu, pri prednáškach, či v cestovateľskom kine BUBO.


No a hmat? Dôležitosť správneho uchopenia kanvičky na mlieko a pevnú ruku predviedli najmä súťažiaci baristi, ktorí si zmerali svoje sily v kreslení mliečnou penou do espressa v tradičnej súťaži LATTE ART SHOW v réžii Academy of Coffee. Z celkovo 13 profi baristov si víťazstvo vybojoval Martin Ladnak, ktorý vo finále zdolal Filipa Tudora. V súboji o tretie miesto medzi Oliverom Peštom a Lukášom Podbehlým uspel prvý menovaný. Išlo o skutočné umenie pri ktorom súťažiaci v šálkach kávy vytvárali neuveriteľné obrazy ako napríklad medveď, slon, indián, drak, škorpión, ruža, páv, či iné náročnejšie i menej náročné vzory.

Nákupné centrum počas Festivalu navštívilo 60.000 návštevníkov, ktorým sa predstavilo 52 vystavovateľov s viac ako 100 značkami káv, čajov, čokolád a sprievodného sortimentu.
Najväčšie zastúpenie mali kávičkári – 22 firiem (z toho 11 slovenských pražiarní). Čokoládový sortiment prezentovalo 11 spoločností a okrem slovenskej čokolády boli zastúpené aj tie belgické, talianske, španielske, ale aj anglické či rakúske.
Čajových fanúšikov asi najviac potešili zastúpené čajovne (Čajovňa dobrých ľudí z Nitry, Čajový dom z Bratislavy a taktiež Yellow Emperor) so svojimi pravými, sypanými čajmi. No záujem pútali aj štandardné čaje a najmä tie v darčekových baleniach.

Na Festivale sa predstavila aj Indonézia – ako krajiny kávy, čaju a čokolády. Ich pestro odetá expozícia priam pozývala na návštevu – nielen stánku ale priamo krajiny ;-)

Ale pozor, nie všetko bolo na ochutnanie. Sila kávového zrnka sa prejavila aj vo forme kávovej kozmetiky – podotýkame, že nielen pre dámy.

No a na svoje si prišli aj deti a to nielen vďaka všade prítomným sladkostiam a kilám čokolády. Moje Mesto – Mesto povolaní, v spolupráci so Strednou odbornou školou gastronómie a hotelových služieb na Farského ulici v Bratislave predstavili deťom povolanie cukrára. A deťúrence si tak mohli vyskúšať ozdobovanie medovníčkov a tvarovanie ozdôb.

A kým bolo o deti postarané, mamičky sa mohli inšpirovať vo vedľajšom stánku, v ktorom sa šili vankúše z jutových vriec od kávy.

Záujmu sa tešili aj waffle a čoko-kebab, pudingy, detzerty, ale aj nápoje … skrátka všetko, na čo by ste v kaviarňach alebo cukrárňach mohli/ mali naraziť.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veru, bola to najväčšia kaviareň v meste s úžasnou atmosférou a fantastickými ľuďmi, ktorí si Festival užívali plnými dúškami.

 

Za organizátorov ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k tomu aby sa Festival uskutočnil a aby boli očakávania návštevníkov naplnené.

BARZZUZ – pražiareň z Banskej Bystrice, ktorá už viac ako 10 rokov prináša kávičkárom pestrú paletu čerstvo pražených káv z celého sveta.

 

 

 

CATLER – dodávateľ špičkových kávovarov, vďaka ktorým si pripravíte pravé espresso alebo cappuccino, na ktoré ste zvyknutí z vašej obľúbenej kaviarne, aj v domácich podmienkach.

 

 

 

 

ACADEMY OF COFFEE – akreditované školiace stredisko, ktoré školí nádejných, ale aj profesionálnych baristov, aby vám mohli v kaviarenských prevádzkach pripraviť nielen kvalitnú kávu i kvalitný kávový zážitok.

 

 

AQUAPRO – spoločnosť, ktorá sa postará o váš pitný režim – či už dodávkou pramenitej vody alebo úpravou/ filtráciou pitnej vody v spolupráci s prémiovou značkou 3M.

 

 

 

FLOYDCOM – Predajňa audio video techniky, ale aj spoločnosť etablovaná v distribúcii, predaji, projekcii, stavebných a inštalačných prácach v oblasti audio, video, TV, satelitnej techniky, či štruktúrovaných kabeláží, bezpečnostných a kamerových systémov pre súkromný aj verejný sektor.

 

PEPSICO – dodávateľ krištáľovo čistej pramenitej vody Toma Natura

 

 

 

 

TA-P Company – Papierové poháre na horúce a studené nápoje s ľubovoľnou vlastnou potlačou

 

 

VYNIKNI – Výroba a predaj reklamných tabúľ, krabičiek, funkčných a dekoratívnych predmetov do barov a reštaurácii.

 

 

PHOTO-STORY Kamila Kapustová Photography – fotografické služby