Ako vzniká pravá čokoláda?

Čokoláda bola v minulosti považovaná za jedlo Bohov. Od nepamäti prinášala zážitky, ktoré dokázali v ľuďoch prebudiť doslova všetky zmysly. Už starí Aztékovia ju používali nielen na doplnenie energie, ale vďaka jej hodnote dokonca aj ako platidlo.
Akú hodnotu a kredit má v súčasnosti? S čokolády sa stal rýchloobrátkový tovar, a pri zvyšovaní objemov produkcie, súbežne so znižovaním nákladov pri na jej výrobe, stráca na kvalite.
Preto je len na nás aby sme si spomenuli, že tá kvalitná čokoláda je v prvom rade z bôbov kakaovníka a proces výroby poctivej čokolády je veľmi dlhý robený s láskou k čokolatierskemu remeslu…

kakaovy bob

Theobroma cacao
Kakaovník (Theobroma cacao) pochádza z juhoamerických dažďových pralesov. Voľne rastúce kakaovníky môžu dosahovať výšku až pätnásť metrov, potrebujú však teplo a vlhko. Sezónne sa z jedného stromu môžu urodiť 2 kg bôbov.

Od bôbov kakaovníka po tabuľku čokolády
Prvým dôležitým krokom, na ceste k získaniu kakaa, je zber plodov kakaovníka. Chce to dlhoročné skúsenosti a vyškolených plantážnych pracovníkov, ktorí opatrne oddeľujú plody od kmeňa špeciálnymi nožmi tak, aby nepoškodili kmene stromov a ich kvety. Plod sa hneď po zbere na plantáži rozdelí mačetou a semená/ bôby, potiahnuté bielou dužinou sa ručne vyberajú.

kakaove_boby

Po zbere nasleduje 5 až 7-dňový proces fermentácie (kvasenia) pri ktorom sa bôby očistia od dužiny. Rovnako dlhé je aj ich následné sušenie. No a ďalšími krokmi v procese spracovania bôbov je ich praženie, drvenie a lisovanie. V hydraulických lisoch sa z drviny uvoľní kakaový tuk, tzv. čokoládový likér, ktorý sa potom v špeciálnom „pressovači“ mení na kakaové maslo. Vďaka vysokému tlaku nám zostane čisté kakaové maslo a tzv. presscake (kakaový koláč).

prazenie1

V ďalších fázach sa čokoláda podľa individuálnych receptúr dochucuje prísadami.
Následne je potrebné čokoládu tzv. konšovať – miešať, vďaka čomu sa čokoláda zmení na hladkú hmotu. No a potom už „len“ temperujeme a tvarujeme.

konšovanie_čokolády

Iste uznáte, že dodržaný proces a kvalitné suroviny aj niečo stoja. Pri výrobe bežných čokolád, ktoré nás majú v regáloch obchodov lákať nízkou cenou, bude teda musieť výrobca niekde ušetriť! Žiaľ, do „čokolád“ sa preto dostávajú rôzne rastlinné tuky a iné, menej kvalitné, až nekvalitné suroviny.

Pravá čokoláda obsahuje výhradne kakaové maslo.
V horkej čokoláde by mal byť obsah kakaovej sušiny minimálne 50 % a v mliečnej aspoň 30 %. Dnes dokonca nájdeme aj 60% mliečnu čokoládu. Takáto čokoláda obsahuje dvojnásobok kakaovej zložky a o polovicu menej cukru ako klasická mliečna čokoláda.

turronky

Čokoláda si zaslúži, aby sme vedeli oceniť jej kvalitu. Poctivá čokoláda nám to vráti nielen gurmánskym zážitkom, ale aj jej mnohými priaznivými účinkami.

No a ak sa chcete o čokoláde dozvedieť viac, máme pre vás jeden tip, už tento víkend 18.-19.11. 2017 sa v nákupnom centre Bory Mall v Bratislave uskutoční 4. ročník Festivalu Káva • Čaj • Čokoláda. Čokolády, ale aj informácii o nej, bude na Festivale viac než dosť. My sa už teraz tešíme ;-)

KCC_sept2017_600x200_2

Zdroj: XOCOLATERS a Simón Coll